Frying pan NATURAL FORCE 28 cm, extra-resistant non-stick coating, aluminium, Tefal
Code: TEFG2660672Product detailed description
Discover the new Natural Force pan that no cook should miss. It features the Mineralia+ surface, Tefal's first ultra-resistant non-stick coating, enriched with the natural mineral calcium-silicate. Calcium-silicate is an exceptional mineral, as hard as iron. To protect its natural properties, it is extracted directly from the earth and no chemicals are used or added during the production process.
The result is a calcium-enriched surface that has a proven non-stick function for easy low-fat cooking day after day. The entire set is complemented by Tefal's latest innovations: Thermo-Signal™ for perfect searing and Thermo-Fusion+™ for fast and even cooking. This high-performance pan adds a healthy dimension to your home cooking - from the perfect omelette to fish prepared Meuniere-style - thanks to a high-quality non-stick surface that ensures fat-free dishes with uncompromising flavour.
Additional parameters
| Category: | Standard Frying Pans |
|---|---|
| Weight: | 1.2 kg |
| EAN: | 3168430310322 |
| Color: | Grey |
| Material: | Aluminum |
| Size: | 28 cm |
| Pc. in a set: | 1 ks |
| Features: | Dishwasher safe, Oven safe, Induction safe, Without PFOA |
| Product type: | Universal pan |
| Collection: | TEFAL Natural Force |
| K překladu: | CZ AUTO |
| Margin: | D |
| Producer: | Tefal |
| Margin-category: | A |
| Maximum owen °C: | 175 |
| Warranty (years): | 2 |
| Non-stick: | Non-stick coating |
| Brand origin: | France |
| Weight category: | Lightweight (0 - 1,2 kg) |
| Handle material: | Plastic handle |
| Country of production: | France |
| Surface finish: | Non-stick coating |
| Heat condution: | Rapid heat-up (1 - 2 min) |
| Hob type: | All types |
| yesspend: | yesspend_knl, yesspend_kbe, yesspend_kfr |
| Pan shape: | Round |
Be the first who will post an article to this item!