Chef's knife SAMURAI 20 cm, Dellinger
Code: DNGRSXLKHP8Product detailed description
Robust, extremely sharp, and heavy japanese knife GYUTO / Chef 8" Dellinger Samurai (blade length 200 mm) made of Damascus steel with an impressive design and the highest quality. The knife spine and blade taper to a point for versatile use of exceptional cutting power.
Slicing, slicing, cleaning meat, fruits and vegetables - nothing will be a problem for this unique Japanese-shaped knife. The GYUTO Samurai Chef's knife, thanks to its higher-set tip, is also suitable for rocking herbs, vegetables, and nuts. The long blade and western style handle give you the best control when cutting and slicing. Japanese craftsmanship, precision and new technologies make this damascus steel knife unique and inimitable.
It has an ultra sharp cutting core made of Japanese vg10 steel which is very well protected against corrosion. Japanese vg10 steel offers long-lasting sharpness at a hardness of R62 +/- 1 Rockwell. The core of Japanese vg10 steel is sandwiched between 66 layers of 2 stainless damascene steels (damascus steel), which provide exceptional durability and toughness. A perfectly balanced, precisely tapered Japanese-shaped blade with a shimmering Tiny Wave damascus pattern minimizes friction during cutting and prevents the sliced material from sticking to the blade. The damascus pattern, reminiscent of a stormy sea, is unique, unrepeatable, and will become a symbol of your individuality.
Western style handle is made of G-10 material and is decorated with a central mosaic rivet with samurai emblem. It is always meticulously hand polished, ergonomically shaped and designed for excellent hand control. The specially designed shape of the bolster is suitable for Asian knife grip. Triple riveting ensures perfect strength, stability and connection of the damascus blade to the handle. The G-10 material is waterproof and completely odourless. You can be sure that this material will not corrode, oxidise or become softer and more brittle overtime. This material requires virtually no maintenance, unlike traditional materials such as wood.
Main advantages:
- Robust, very sharp and heavy japanese knife
- Cutting, slicing, cleaning meat, fruit and vegetables
- Damascus steel
- Ultra-sharp cutting core
- 66 layers of 2 stainless damascene steels
- Long lasting sharpness at R62 +/- 1 Rockwell hardness
- Perfectly balanced, precisely tapered Japanese blade
- The Damascene pattern of this knife is unique and unrepeatable
- Western style handle in G-10 material
- Decorated with central mosaic rivet with samurai emblem
- Ergonomically shaped
- Requires practically no maintenance
- Not suitable for dishwasher
Specifications:
- Handle length: 115 mm
- Blade length: 200 mm
- Overall length: 315 mm
- Weight: 238 g
- Material: damascus steel, G-10
Additional parameters
| Category: | Gyutoh Japanese Knives |
|---|---|
| Weight: | 2 kg |
| EAN: | 8594195885297 |
| Color: | Black |
| Material: | Damascus steel |
| Size: | 31 cm |
| Blade length: | 20 cm |
| Pc. in a set: | 1 ks |
| Product type: | Kitchen knife |
| Collection: | Dellinger Samurai |
| K překladu: | CZ AUTO |
| Margin: | E |
| Producer: | Dellinger |
| Margin-category: | B |
Be the first who will post an article to this item!