Chef's knife KATAI 20,5 cm, Forged
Code: FORGEDSDV620599Related products
Product detailed description
With this universal chef's knife from Forged with a blade length of 20.5 cm, you can conveniently slice, chop, and dice vegetables, meat, mushrooms, and much more.
Katai knives have a hand-forged blade in 5 layers and a handle made of root wood. It is treated with resin, then pressed and carved - each knife is therefore a complete original. The Katai series won the prestigious Reddot Design Award for product design in 2020.
The Dutch brand Forged is characterized by special, imaginative knives that are handcrafted from Japanese steel. These are unique and high quality products, not only in materials but also in workmanship. The knives are also packaged in beautiful burnt wood gift boxes. A great aid and design accessory for home and professional kitchens.
Remember that hand-forged Forged knives are masterful artisan products that will be your faithful companions for many years. Their production is based on a long tradition, and it is therefore worth taking proper care of them: knivesForged Therefore, never wash them in the dishwasher, wash them only with warm water and a mild detergent, and dry them well with a cloth immediately afterwards.
What are the knives in?Forged unique, how is it produced and what are the differences between the individual series? Read our knife guideForged.
Main advantages:
- Universal chef's knife
- Slicing, chopping, dicing all kinds of food
- Katai series
- Hand-forged from VG10 Japanese steel
- Hand forged blade in 5 layers
- Handle made of root wood
- Every knife is original
- Winner of the Reddot Design Award 2020 for Product Design
- Unique processing
- High quality material
- Packed in a luxury wooden box
- Exceptionally long service life
Specifications:
- Blade length: 20,5 cm
- Material: Japanese VG10 steel, root wood
- Hardness 60 Rockwell
- Blade thickness 2 mm
- Grinding angle 22°
Additional parameters
| Category: | Japanese Steel Chef Knives |
|---|---|
| Weight: | 0.5 kg |
| EAN: | 8720039620599 |
| Size: | 21 cm |
| Blade length: | 21 cm |
| Pc. in a set: | 1 ks |
| Product type: | Kitchen knife |
| Collection: | Forged Katai |
| K překladu: | CZ AUTO |
| Margin: | E |
| Producer: | Forged |
| Margin-category: | B |
Be the first who will post an article to this item!
