Chef's knife 1905 21 cm, F.Dick
Code: FDCK8194721Product detailed description
The heart of any professional kitchen is a chef's knife with a stable blade. It is the most important kitchen utensils for every occasion: cutting vegetables, meat, or fish. The rounded shape of the blade facilitates swinging cuts and is therefore also ideal for processing onions or herbs.
The exclusive 1905 design series combines traditional craftsmanship in a modern spirit with elements of historical design. In 1905 Friedr. Dick developed a series of chef's knives with solid joints to replace the rivets previously used. Since 1905, this unique design has been further developed using modern materials and manufacturing techniques. The blade is made of special German stainless steel XcrMoVMn. A unique, finely dispersed flexible material with a dynamically sharp blade has been produced using a challenging hardening technology.
Specifications:
- Practical basic knife for every kitchen
- Rounded blade shape
- From the 1905 series
- Rivets replaced by solid joints
- Special German high-grade steel
- Dynamic sharp blade
- Material: stainless steel, plastic
- Size: 21 cm
Additional parameters
| Category: | Stainless Steel Chef Knives |
|---|---|
| Weight: | 0.47 kg |
| EAN: | 4009215084207 |
| Color: | Black |
| Material: | Stainless steel |
| Size: | 21 cm |
| Blade length: | 21 cm |
| Pc. in a set: | 1 ks |
| Product type: | Kitchen knife |
| Collection: | F.DICK 1905 |
| K překladu: | CZ AUTO |
| Margin: | E |
| Producer: | F.DICK |
| Margin-category: | B |
Be the first who will post an article to this item!