Chef's knife RED SPIRIT 21 cm, F.Dick
Code: FDCK8174721100-day return policyHassle-free, free of charge
Same day shippingOrder before 12:00
50 000+ product reviewsWritten by our customers
Eco-friendly packaging 0% plastic
Product detailed description
This type of knife is nicknamed the chef's knife. It is a truly versatile helper in the kitchen - it is designed for cutting vegetables, fruit and meat. It is easy to chop and chop various foods finely with this knife, e.g. onions and herbs. At first glance, you can already feel the inspiration, passion and enthusiasm of the Red Spirit knife series. Knives from this series are extremely sharp. The blades are very thinly ground and polished. The round handle typical of Asian knives fits perfectly in the hand and does not cause bruising.
Specifications:
- Practical universal knife for every kitchen
- From Red Spirit series
- Extremely sharp
- Round handle
- Fits perfectly in the hand
- Does not cause blisters
- Material: stainless steel, plastic
- Size: 21 cm
Additional parameters
| Category: | Stainless Steel Chef Knives |
|---|---|
| Weight: | 0.23 kg |
| EAN: | 4009215167177 |
| Color: | Red |
| Material: | Stainless steel |
| Size: | 21 cm |
| Blade length: | 21 cm |
| Pc. in a set: | 1 ks |
| Product type: | Kitchen knife |
| Collection: | F.DICK Red Spirit |
| K překladu: | CZ AUTO |
| Margin: | D |
| Producer: | F.DICK |
| Margin-category: | B |
| yesspend: | yesspend_knl, yesspend_kbe, yesspend_kfr |
| The item has been sold out… | |
Be the first who will post an article to this item!
Add a comment